Voicemail Poems startades av John Mortara under National poetry month 2012. Idén var enkel, att registrera ett telefonnummer (1-910-703-POEM) och bjuda in folk att ringa och läsa upp och dela med sig av sina dikter. Man måste även skicka in texten till sin dikt, men annars verkar det busekelt.
Sedan görs dikterna tillgängliga som ljudfiler på Sound Cloud. Blandningen av stilar är stor och kvaliteten varierar väl också, men mycket är riktigt bra, annat är annorlunda.
Det är också något speciellt med ljudet i telefonsvararen, som gör att dikterna låter som angelägna och personliga meddelanden. En dikt är till hälften på kinesiska, så de kanske accepterar svenska dikter, om de låter tillräckligt intressant?
Ola Wihlke