Ett varmt tack till Henning M. Lederer – animatör och grafisk designer – för att vi fick visa den här förtrollande videon. När vi visade hans förra film med bokomslag, berättade han att han blev förvånad över hur populär videon med animerade bokomslag blev. Den bygger trots allt på en enkel fråga: Hur skulle omslagen se ut om man animerade dem?
Lederer beskriver videon som ett typiskt projekt han gjort för sitt eget höga nöjes skull. Han säger att det på sätt och vis är en bra beskrivning av honom själv. Han gillar att sätta saker i rörelse och han tyckte att det var spännande att se hur den statiska designen fick liv.
Lederer har utgått från omslag från 60- och 70-talet som han hittade på Montague Projects och Book Worship. Det är vetenskapliga titlar, vissa omslag har gjorts av kända grafiska designers men många är helt okända. De flesta av omslagen betraktades som ointressanta som samlarobjekt när de gavs ut. Nu har Lederer blåst liv i dem och deras geometriska former. Resultatet är en hypnotisk och smått unik visuell upplevelse.
Besök gärna Henning M. Lederers hemsida eller Machinatorium.
Ola Wihlke
Äntligen bildbevis på att böcker är besjälade!